Yılın Kişisi Karşınızda: Taylor Swift

Yakın zamanlarda Time dergisi yılın kişisi olarak Taylor Swift’i seçti. Kimileri bu seçimi doğru bulurken kimileri ise yanlış buldu.  Yine de 2023 denilince akla gelen isimlerden birinin Swift olduğu bir gerçek. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atan sanatçı, bu yıl da adından sıkça söz ettirdi. Dergi yılın kişisini seçerken pek çok kritere bakıyor. Bunlardan en önemlisi 12 ay boyunca gündemde kalmadır. Swift’in 2023 yılına bu açıdan damga vurduğu bir gerçek. Bu yüzden yılın kişisi seçilmesi aslında pek de şaşırtıcı değil.

Taylor Swift Kimdir?

Kendisi dünya çapında tanınan bir isim olsa da bilmeyenler için keTaylor Swiftndisini kısaca tanıtmakta fayda var. 13 Aralık 1989 yılında dünyaya gelen Amerikalı sanatçı, müzik dünyasına çok küçükken girmeyi başarmıştır. Müzisyenliğin yanı sıra, söz yazarlığı, oyunculuk, yapımcılık ve yönetmenlik alanlarında da adından söz ettirmiştir. Bununla birlikte pek çok rekora imza atmıştır. Grammy, Emmy gibi prestijli ödülleri kazanan sanatçı, daha pek çok ödülü evine götürmeyi başarmıştır.

Bu zamana kadar 14 albüm çıkartan Swift’in albüm serüveni diğer sanatçılardan farklı işlemiştir. Bu yüzden müzik tarihi boyunca eşine çok az rastlayabileceğimiz bir durumu da gerçekleştirmiştir. Kendisinin ilk 6 albümünün telif haklarının başkasına satılmasını kabul etmeyen sanatçı, bu 6 albümü tekrardan kaydetme kararı almıştır. Bu büyük bir risktir çünkü albüm yayınlamanın büyük maliyetleri vardır. Kariyeri boyunca sadece kendi yazdığı şarkıları albümüne ekleyen Swift, müziğine sahip çıkmak için bu riski alır. Yıllar önce yayınlanan albümlerini tekrar kaydedip piyasaya sürer. Aldığı bu risk, onun ismini daha da parlatır çünkü bu albümler ilk çıktıkları zamanlardaki gibi büyük başarılara imza atmıştır. Elde ettiği yüksek başarılar kendisinin 2022 yılında NYU tarafından güzel sanatlar bölümünden fahri doktora almasını sağlamıştır.

Swift 2023 Yılını Nasıl Geçirdi?

  1. Albümler: 2022 yılında yayınladığı Midnights albümü 2023 yılında da etkisini göstererek pek çok başarı elde etmiş, 2023 yılında da Swift’in sayısız ödül kazanmasını sağlamıştır. Buna ek olarak Swift, 2023 yılında 2 eski albümünü tekrar kaydedip yayınlamıştır. Bu albümler dinleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştır.
  2. Liste Başarıları: Elbette yayınlanan bu albümler listelerde zirveye oturmayı başarmıştır. Buna ek olarak Swift, 2023 yılındaki liste başarılarını sadece bu üç albümle değil, daha önceden yayınladığı albümlerle de sağlamıştır. Billboard ve ARIA gibi listelere adını yıl boyunca yazdırmayı başarmıştır. Buna ek olarak Spotify’da 1 numarada yerini almıştır.
  3. Ödüller: Daha önceden 3 tanesi yılın albümü olmak üzere 11 ödül kazanan Swift, bu yıl da evine 1 Grammy ödülü daha götürmeyi başarmıştır. 2024 Grammy ödülleri için de 6 adaylık kazanmıştır. Grammy ödülünün yanı sıra 9 MTV ve 10 BMA kazanarak ödül gecelerinin gözde ismi olmuştur. Bu ödüllerin yanında başka ödülleri kazanmayı ihmal etmemiştir.
  4. Turne: 2024’e kadar sürecek olan Taylor Swift Eras Tour, sıradan bir turneden çok daha fazlası olduğunu daha turne bitmeden göstermiştir. Ortalama konser sürelerinin üstüne çıkarak büyük performanslar sergileyen Swift, aynı zamanda gittiği ülkelerin ekonomisini canlandırmayı başarmıştır.
  5. Konser Filmi: Turne başladığı günden beri büyük hasılat elde etmiştir. Twitter gündeminde sık sık yer edinmiştir. Böyle bir turneyi sinemaya da taşımak isteyen sanatçı,  gişede büyük bir başarı gösterir. Böylece tarihin en fazla izlenen konser filmini çıkartmış olur.
  6. Akademide Yeri: Aslında Swift 2023 yılından önce de akademide konu olmayı başarmış bir isimdi. Sanatçıların, güzel sanatlar fakültelerinde ders olarak işlenmesi aslında pek şaşırtıcı değildir. Swift, bu konuda diğer sanatçılardan farklı olarak akademide daha farklı yerlerden ismini duyurmuştur. Genth, Harvard gibi üniversitelerin edebiyat derslerinde ilgi görmeyi başarmıştır. Buna ek olarak; Arizona Üniversitesinde sosyal psikoloji derslerinde ele alınması planlanılmaktadır. Bu durum,  Swift’in akademik seviyede işler yaptığının bir göstergesidir.                                                                                                                                          Taylor SwiftTaylor Swift

Şarkılarına Yapılan Eleştiriler

Çoğu insan kendisini sadece ‘’eski sevgililerine’’ şarkı yazan bir şarkıcı olarak görmekte. Kendisinin eski sevgililerine yazdığı şarkılar olsa da bu şarkıların fazlalığı abartıldığı gibi değildir. Bu durumun sürekli gündeme gelmesi onu rahatsız etmiş olacak ki birkaç röportajında buna değinir. Şarkılarına gerçek duygularını koyduğunu ifade etmiş ve bunu yaptığı için ‘yine mi eski erkek arkadaşı hakkında şarkı yaptı’ eleştirilerini doğru bulmadığını belirtmiştir. Ed Sheeran ya da Bruno Mars gibi isimlerin de eski ya da yeni sevgililerine şarkı yazdığına, onların da kendi aşk hayatlarını anlattığına değinir. Toplumun aşk hayatını anlatan erkekleri cesur bulurken aşk hayatını anlatan kadınlara ‘aşırı duygusal’, ‘deli’ gibi ifadeleri kullanmasının temelinde cinsiyetçilik olduğunu savunur.

Şarkıları Bize Neyi Anlatır?

Söylediği şarkıların hepsinde yazarlığı bulunur. Bu sayede pek çok şarkısında dinleyicisine kendi duygularını, düşüncelerini, zihnindeki hikayeleri anlatır. Bazı röportajlarında geçirdiği psikolojik rahatsızlıklardan bahseden Swift, şarkılarında da bu duruma değinir.

Taylor SwiftÖzellikle “Anti Hero” şarkısında Swift’in kaygı, depresyon, korku gibi kavramları ele almaktadır. Şarkının klibine baktığımızda ise Swift’in beden dismorfik bozukluğunu işlediğini görürüz.

Bir diğer örnek ise “This Is Me Trying” şarkısıdır. Swift, herhangi bir bağımlılığa ya da mental rahatsızlığa sahip olan insanların mücadelesini düşünerek bu şarkıyı yazdığını belirtir. Bu insanların her gün büyük bir mücadele verdiğine ama toplumun bu insanların verdiği mücadeleyi anlamamasına değinir şarkısında.

Şarkılarında ele aldığı bir diğer konu ise eşitlik ve karmadır.  Kendisi yoğun bir adil dünya inancına sahiptir. Bu inanca göre; dünya adil bir yerdir. Bu inancın temelinde ise insan neyi ekerse onu biçer sözü yatar. Bu noktada karma kavramını benimseyen Swift, karmaya duyduğu hayranlığını “Karma” adında bir şarkı yayınlayarak belirtir. Buna ek olarak; Swift’in, ataerkil düzende kadınların yok sayılmasını eleştirdiği “The Man” şarkısı, eşitliği ele alan bir diğer şarkısıdır.

Bazı şarkılarında büyümenin yarattığı gerginliği anlatır, bazı şarkılarında ise yeni yaşını kutlar. Ailesini, arkadaşlarını, hayran olduğu sanatçıyı ve hayranlarını konu alan şarkılar ortaya çıkartır. Hatta bir şehre bile şarkı yazmışlığı vardır.

Kendisini sadece eleştirmiş olmak için eleştirenleri eleştirmek için şarkı yazabilirken, kendisiyle dalga geçmek için de şarkı yazabilir. Kimi zaman ilişkide yaşadığı haksızlıklara, kimi zamansa ilişkide yaptığı hatalardan duyduğu pişmanlığa değinir şarkılarında. Sevgiyi de ihaneti de eserlerinde işler. Yeri geldiğinde eski sevgiliye de kızabilir, yeri geldiğinde güzel bir ilişkinin başlamasında kötü ilişkilerin yardımcı olduğunu da kabul edebilir eserlerinde. 

Halk hikayeleri ve efsanelerini içeren bir albüm dahi yayınlayabilir. Kendi yazdığı hikayeleri de şarkılarına dökebilir. Bazen üç şarkıyla bize bir aşk üçgenini, bazense bir şarkıyla bize korku hikayesi anlatır. 

Bu Başarılarının Temelinde Ne Var?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Swift eserlerinde hayata dair ögeler barındırmaktan geri durmaz. Bu durum dinleyicisi ile arasında bir yakınlık oluşturur. Hayata dair pek çok ögeyi sanatıyla aktarabilir. Bu sayede onu dinleyenler, onun bir şarkısında muhakkak kendisine ait bir parça bulur. Yaptığı işlerde yaratıcılığını ve zekasını konuşturur. Yazdığı şarkı sözüne uygun bir enstrüman yoksa bile bir yolunu bulur. Böylece “I Did Something Bad” gibi şarkıları dinleyiciyle buluşturur. Şarkı sözlerine gösterdiği özeni kliplerine de yansıtır. Kendisi, tekrar etmekten kaçınmak için müziğini tek bir türle sınırlamaz.

Sınırları zorlamayı sever. Dolayısıyla bir yılda 2 albüm yayınlamak ya da bir konserde kırktan fazla şarkı söylemek onun için imkansız değildir. Kendisine yapılan haksızlıklara rağmen işine bağlıdır. Müziğe ve sanata duyduğu büyük bir saygı vardır. Sektörde tek başına durmak yerine yeni sanatçılara elinden gelen desteği sunar. Son olarak başarısını sadece kendisine affetmez, ailesine ve hayranlarına her zaman minnet duyar. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde de bu ilkelere bağlı kalacak ve  elde ettiği bunca başarılara yenilerini ekleyerek adından sıkça söz ettirmeyi başaracaktır.

 

İlişkili bir diğer içeriğe buradan ulaşabilirsiniz: Histerik ve Fangirl Olma Durumu

İlginizi çekebilecek diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar

Kapak fotoğrafı: Pinterest

1.Görsel: Pinterest

2. Görsel:Arizona State University

3.Görsel: Outlook India

4.Görsel: Hardvard University

5.Görsel: Pinterest

6.Görsel Pinterest

 

Editör: Rana Çevik

 

Yorum Bırak