Konfor Alanının Zararları: Onur Ayı

İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evre olarak tanımlanan konfor alanı alışkanlıkların etkili olduğu ve yenilikleri zorlaştıran bir alandır. Konfor alanı içinde insan, güven ortamında bulunduğunu hissetmesine rağmen ilerleyişi durduğu için, köreldiğinin farkında olmaz. Konfor alanından kurtulmak için, kontrol edilebilir duygu ve düşüncelerle yüzleşmeyi öğrenmek gerekir. Böylece, gelişim alanı olarak ifade edilebilecek bir alana geçilmiş olur. Farklı deneyimlerden kaçınılan ve alışkanlıkların sürdürüldüğü konfor alanı, değişimden önceki sabit bir durumdur. Cesaret düzeyini artırarak öğrenme alanına geçmek, başarıyı kolaylaştırır.

Konfor alanından çıkmayan insanlar genellikle yeniye heveslenmezler, araştırmazlar, öğretilmişin peşinden giderler. Bu da kendilerini keşfetmelerinin yolunda bir engel oluşturur. Bugün pek çok kişi cinsel kimliğinin tam olarak farkında değil. Bu durum sadece kendisinin değil çevresinin de konfor alanının dışına çıkamamasından da kaynaklanabilmekte. Farklı farklı cinsel kimliklerin var olabileceğini kabul etmeyen ve bunları reddeden yakın çevreye sahip olmak çoğunda korku duygusunun beraberinde gelen konfor alanı kavramını doğurmakta ve böylece çevreyle en başta kendisiyle paylaşmaktan çekinmekte. Reddeden kesimin yanı sıra farklı cinsel kimliklerin varlığını kabul eden bir kesim de var fakat sadece kabulle yetinip anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmayanlar da bunların içerisinde bulunmakta. Eğitiminin pek çok yerde yanlış verildiği ve gerekli kaynakların az olduğunu düşündüğüm cinsel kimlik kavramının sadece kabulle kalmasının en temel sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Literatürdeki kaynak eksikliklerinin yanı sıra yine pek çok kişi konfor alanından çıkmamayı tercih ederek farklı literatürlere yönelmeyi tercih etmiyor. Sonuç olarak ortaya hak ve özgürlük arayışı mücadelesi gibi durum çıkıyor.

Bu yazımda konfor alanının LGBTIQ+ konusuna ne gibi etkilerinin olabileceğini yazmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Son olarak Onur Ayı kutlu olsun!

Yorum Bırak