Dışavurumcu Sanat Terapisi

Dışavurumcu Sanat Terapisi Nedir, Çeşitleri Nelerdir ?

Dışavurumcu sanat terapisi bize ne anlatıyor?

Dışavurumcu sanat terapisi bütünleştirici ve çok modlu olan metodlardır. Bu metodlar yazı, müzik, görsel sanatlar, drama ve dans yardımıyla insanların kişisel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu tedavi yönteminde insanlar onlara kendi tepki ve deneyimlerini anlamak amacıyla eğitilmiş terapistlerle çalışırlar. Genel olarak duygusal rahatlamanın gerçekleşmesi adına sanat yoluyla kendini ifade ederek bir kişisel keşif süreci olarak tanımlanır. Farklı materyallerin de yardımıyla birlikte bu terapi yaratıcı sürecin kendisine odaklanır.

Sanat Terapisinin Çeşitleri

Çok çeşitli bir terapi olarak dışavurumcu sanat terapisi birkaç farklı tek modlu yaklaşımdan yararlanır. 

  • Dans Terapisi

İnsanların mental sağlığıyla ilgili problemleri (anksiyete, stres, depresyon) çözüme kavuşturmak amacıyla bu terapi sürecinde fiziksel hareket ve dans yönteminden faydalanır.

  • Yazı Terapisi

Bu yaklaşımda kişi yazı sayesinde kendi düşünce ve duygularını keşfeder. Buna örnek olarak günlük tutmak ya da şiir yazmak verilebilir.

  • Müzik Terapisi

Bireylerin modunu düzeltmek ve anksiyeteyi azaltmak amacıyla müzik dinlemek veya oluşturmaktır.

  • Sanat Terapisi

Bu yaklaşım duyguların çizim, boyama, ya da heykelcilik yoluyla duyguların, düşüncelerin ve deneyimlerin yansıtılmasıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz sanat terapisi çeşitleri bireylerin kendi başlarına gerçekleştirebileceği yöntemlerdir. Dışavurumcu sanat terapisi bu noktada ayrılır. Çünkü dışavurumcu sanat terapisi birçok farklı materyal ve yaklaşımların iç içe geçmiş halidir.

 

Dışavurumcu Sanat Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Her insan aynı olmadığı gibi her insanın kendini iyi hissetme, mental olarak iyileşme yolu birbirinden oldukça farklıdır. Bazıları kendilerini konuşarak ifade edip kendilerine ruhsal ferahlık verebilse de, bazıları konuşmadan ürettikleri ile kendilerini ifade ederler. Bu da onların iyileşme sürecine iyi gelen bir yoldur. Ayrıca dışavurumcu sanat terapisi birçok farklı sanat türünü barındırdığından dolayı herkese hitap edebilme şansı var. Bu bağlamda bireylere her yönden fayda sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

 

verywellmind. (19.08.2021). Expressive Arts Therapy: Definition, Types, Techniques, and Efficacy. https://www.verywellmind.com/expressive-arts-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy-5197564

 

Öne Çıkan Görsel: saatchiart.com

Görsel 1: saatchiart.com

Görsel 2: jacobaiello.net

Görsel 3: ai-ap.com

1 Yorum

Yorum Bırak