Rahatsız Edici Düşüncelerimizden Nasıl Kurtuluruz?

“Rahatsız Edici Düşünceler” Nedir?

Bahsettiğimiz rahatsız edici düşünceler obsesyon, vesvese, takıntılı düşünceler olarak birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ortalama her bir bireyde bu tarz düşünceler bulunabilmektedir fakat bu durumu rahatsız edici yapan fark bazı insanlarda bunun çok daha baskın olmasıdır. Böyle bir yoğunluk yaşayan birey sorununa çözüm bulmak adına endişelendiği durum hakkında araştırmalar yapmak, sorular sormak gibi davranışlarda bulunabilirler. 

 


Saplantılı Düşünceler Nasıl Ortaya Çıkar?

Bahsettiğimiz düşünceleri kategorize bir şekilde verecek olursak genellikle dini, cinsel, şüphe, hayat ve benlik, bireyin çevresi üzerinden görülebilmektedir. Birey aslında böyle bir düşünceye ilk defa kapıldığında bunu düşünmediğine ikna olmak, böyle bir durumun olmayacağına kendini inandırmak, bir nevi kanıtlamak niyetiyle yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı çözüm arayışlarına girmektedirler. Fakat ne yazık ki böyle bir girişimde bulunmak durumdan muzdarip kişiyi kaçınmaya çalıştığı şeyin içerisine daha çok çekmeye başlar. Kişi sürekli onu rahatsız eden şeyi düşünceyi kontrol etmek niyetiyle aslında o şeyi düşünmüş bulunuyor ve bir noktadan sonra bu durum sürekli olarak kafasında dönen bir şey haline geliyor. Ayrıca düşüncenin bu denli büyüyüp zihninin merkezine yerleşmesi kişinin gün içerisindeki eylemlerini aksatmasına, eksik veya düzgün yapamamasına yol açabilmektedir. 


Nasıl Kurtuluruz?

Aslında kişinin düşündüğü şeyler sadece zihnindedir ve o bunların gerçek olmasından korkmaktadır fakat böylesine bir bunalıma giriyor ise zaten korktuğu bu davranışta bulunmayacak bir kişidir. Bundan dolayı insanlar zihninden geçen bu rahatsız edici düşüncelerin gerçek olmadığını, onların yalnızca düşünceden ibaret olduğunu iyice anlaması ve bunu kabul etmesi gerekmektedir. 

İkincil bir yöntem olarak bu durumdan muzdarip kişiler dikkatlerini başka bir yöne çekerek vesveseden kurtulabilirler. Yukarıdaki bölümde de bahsettiğim gibi var olan düşüncenin sürekli kafanın içinde dönüp durması onu günlük hayatı duraklatacak kadar büyük ve önemli bir konu haline getirmektedir. Fakat kişi bu düşünceyi görmezden gelir, dikkatini başka şeylere yönlendirir ve onu görmezden gelir ise rahatsız olduğu durumu aslında ortadan kaldırmış olacaktır.

Kaynak

Kılıç, Ö. (08 Mayıs 2022). Vesveseden Nasıl Kurtuluruz?. https://www.barisgurkas.com/vesveseden-nasil-kurtuluruz-vesvese-nedir/

Budak, Beyhan. (10 Ağustos 2019). Vesveseden ve Rahatsız Edici Düşüncelerden Nasıl Kurtulursun?. https://www.youtube.com/watch?v=HWW4nVimBw8

Öne Çıkan Görsel: joaofazenda.com

Görsel 1: teogeorgiev.com

Görsel 2: behance.net

Yorum Bırak