Hipnoterapi Nedir?

Yönlendirilmiş hipnoz olarak da adlandırılan hipnoterapi, daha yüksek bir farkındalık elde etmek için; gevşeme, aşırı konsantrasyon ve yoğun dikkat kullanan bir psikoterapi türüdür. Uygulanan bireyi, trans ya da değiştirilmiş bir farkındalık haline getirir. İngiliz Tıp Birliği tarafından 1953, Amerikan Tıp Birliği tarafından ise 1958 yılında bir psikoterapi yöntemi olarak kabul edilen hipnoterapi, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onayınca bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.
En eski tarihlerde dahi hipnoterapinin uygulandığına dair kanıtlar vardır. Kaynaklarda; şifacılar, şamanlar, bilge kadınlar, doktorlar, yogiler ve her milletten insanların farklı isimler altında bilinmesine rağmen, hipnoterapi formlarını uyguladıklarına rastlanmıştır.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi yöntemi temel olarak üç bölümde gerçekleştirilmektedir.

1. Transa girme; diğer bir deyişle kişinin hipnotize olması aşamasıdır. Hipnoterapinin en zor aşaması olarak bilinir. Transa girme aşamasında, kişi etrafında olup bitenlerin farkındadır ancak uyku halindedir. Kişinin uyku ile uyanıklık arasındaki bu hali transa girme halidir. Bu aşamayla birlikte kişi dirençlere karşı büyük ölçüde gevşemiş duruma gelir.

2. Kişiye ilgili telkinlerin verilmesi; hipnotize olmasının ardından kişinin bilinçaltına telkinler gönderilen aşamadır. Telkin, bilinçaltının aktif olduğu bir bilinçaltı çalışmasıdır. Bu aşamada bilinçaltına, kişinin isteği doğrultusunda telkinler gerçekleştirilebilmektedir. Aktif haldeki bir bilinçaltı, geçmiş ve şimdiki zamanla birlikte işleyiş göstermektedir. Bilinçaltında bulunan unsurlar, çeşitli sebeplerden dolayı izole edilmiş ve öğrenime kapatılmış unsurlardan oluşmaktadır. Bu unsurların aktif hale getirilmesiyle öğrenme ve çözülme sağlanabilmektedir.  Bu noktada, bilinçaltına gönderilecek olan mesajların öneminin büyük olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Tabi bu işlemi, ancak kişinin de isteğiyle gerçekleştirilebilir.

3. Transtan çıkma aşaması; bilinçaltına  gerekli mesajların gönderilmesinin ardından kişiye transtan çıkarma işlemi yapılır.

Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoz, kişinin bilinçaltı unsurlarına ulaşmayı amaçlayan bir tekniktir. Hipnoterapi ise, hipnoz tekniğinin kişiye uygulandığı sırada yapılan tedavi yöntemidir. Diğer bir deyişle hipnoterapi, aslımda hipnoza dayanan yöntemler uygulanarak gerçekleştirilen bir tedavidir.

Hipnoz sırasında; bakış, söz, düşünce oldukça önemli bir role sahiptir. Hipnoterapist için bakış, bilinçaltına ulaşılabilmek ve manyetik etkileri kontrol altına alabilmek için uygulanan yöntemlerden biridir. Söz, hipnoterapistin hastanın bilinçaltı unsurlarına amaçlanan telkinleri gerçekleştirebilmesi için kullanılır. Düşünce ise, hastada gerekli çözülme ve etkileri sağlayabilmek için bir araçtır.

Kaynaklar

https://www.drendervardar.com/hipnoterapi-nasil-uygulanir

Öne Çıkan Görsel: www.radiofrance.fr

Görsel 1: www.mynet.com

Görsel 2: artpsikoloji.net

 

Yorum Bırak