Karmakarışık (Tangled)

Rapunzel gibi uzun yıllar boyunca kapısı bile olmayan bir kuleye kapatıldığınızı düşünün. Kulağa gerçekçi gelmiyor farkındayım fakat çoğu zaman kendimizin ya da çevremizdekilerin bir tuğla koyarak oluşturduğu görünmez kulelere hapsolmuş şekilde yaşıyoruz. Etrafımız; gelecek kaygısı, travmalar, ön yargılar, torpil gibi görünmez tuğlalarla örülü. Henüz 20’li yaşların başında bir genç olarak ‘‘Ne olacak bu halim?’’ sorusunu kendime sıkça sorarken buluyorum uzun zamandır. Son zamanlarda benim ve arkadaşlarımın gündemini gelecek kaygısının oluşturduğunu fark ediyorum.

Kaygı, kişinin iç veya dış dünyan gelen herhangi bir uyaran karşılaştığı anlarda yaşadığı, bedensel, ruhsal ve zihinsel tepkilerdir (Özkan, 2024). Karşılaştığımız olaylar ve durumlar sonucunda duyduğumuz ve engellemekte zorlandığımız aşırı uyarılmışlık halinin azalması için liyakatsizlik azaltılmalı mı?

Gücünü kaybetmemek için saçını uzatan Rapunzel gibi CV’mi etkili kılmak için sürekli koşuşturduğumu düşünüyorum. Bu durum beni yorsa da bitirdikten sonra mutlu da oluyorum. Bazı günler var ki gerçekten bu kadar hengameye değmez diye düşündürüyor.  Örneğin; gayet sıradan bir günümün sonunda oturup haberleri izlerken mülakat engeline takılıp atanamayan gençlere rastlıyorum. Haberlerin detayına inmeden mülakatlarda ‘torpil’ döndüğünü içimden geçiriyorum. Düşüncemin üstünden zaman geçmeden spiker, kamudaki siyasallaşma ve kayırmacılık sorununa değiniyor. Siyasallaşma yönetim ile siyaset arasındaki ilişkilerin şeffaf olmamasından kaynaklanan bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Siyasallaşmanın en önemli sonucu ise kayırmacılıktır. Siyasallaşma ve kayırmacılık sorunu, kamu yönetiminin amacı doğrultusunda faaliyet göstermesini engelleyen temel yönetsel sorunlardan biridir (Çamur ve Aydın, 2021).

Tek başına saçının güçlü olmadığını düşünen Rapunzeller önce ellerine tava, sonra da yanına güçlü bir figür alıp işe girmelerini kolaylaştırıyorlar. Benim gibi siyasal gücü olan bir tanıdığa sahip olmayan Rapunzel ler ise yanındaki arkadaşlarının önerileriyle saçlarını uzatmaya devam ediyor. Gelecek kaygısı Rapunzel ler için normalize bir duruma getirttiriliyor.

Bu içerik ilginizi çektiyse gelecek kaygısına dair diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Kaynaklar

Çamur, Ö. ve Aydın, A. H. (2021). Kamu yönetiminde siyasallaşma ve kayırmacılık sorununa ahlak ve adalet eksenli çözüm önerileri. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 18(2), 1140-1166.

Özkan, K. K. (2011). Kaygı (Anksiyete). http://www.sokrates-psikiyatri.com.tr/index.php/makaleler/detay/18 (Erişim Tarihi: 18.02.2024)

Öne Çıkarılan Görsel: Pinterest

Görsel 1 ve 2: Pinterest

Editör: Gülbin Daldal

Yorum Bırak