Yanlış Partner Seçme Rehberi

Yanlış Partner Seçme Rehberi

Partner seçimi hayatımızdaki en büyük kararlardan biri. Bir arkadaş edinmekten farklı olarak en maskesiz halimizi gösterdiğimiz kişiyi seçmek çok büyük riskler bulunduruyor. 

Romantik ilişkileri normal ilişkilerden ayıran 7 ana sebep bulunuyor (Ben-Ari ve Lavee, 2007): 

 1. Bilgi: Normal arkadaşlarımızın bilemeyeceği derin ve hassas bilgileri romantik partnerinizle paylaşmamız ilişkilerimizi daha özel hale getiriyor. Eğer kendimizi rahat bir şekilde ifade edemediğimiz bir dinamiğin içinde bulunduğumuzda olduğumuz yere de ait hissedemeyebiliyoruz.
 2. Karşılıklı Bağımlılık: Bir partnerin davranışlarının diğer partneri de etkilemesi kaçınılmazdır fakat arkadaşlar için aynı durum söz konusu olmayabilir. Romantik bir ilişkinin içinde olmanın birleştirici ve bağlayıcı etkisi doğru koşullarda rahatlatıcı iken, yanlış koşullarda prangalara dönüşebiliyor.
 3. Özen: Partnerler birbirine arkadaşlarından farklı bir özen gösterirler. Partnerimizin ne istediğine, ne istemediğine veya neye ihtiyacı olduğuna arkadaşlarımızın ihtiyaçlarından daha çok ilgi gösterdiğimiz zamanlar yaşamışızdır. Partnerinize ilgi gösteremiyor veya ilgi görmüyorsanız çözülmesi gereken bir problem doğmuş olabilir. 
 4. Güven: Her ilişkinin temelinde bulunan güven, yakın ilişkiler için farklı bir anlam taşır. Kendinizi daha saf ve olduğunuz gibi tanıttığınız kişiye güven duyabilmek ilişki içinde en temel ihtiyaçlardan biri. 
 5. Duyarlılık: Karşımızdaki insanın ihtiyaçlarına verdiğimiz tepkiler ilişkinizin seviyesini belirlemede büyük rol oynar. İlişkilerde karşılaşılan sorunlar normaldir ve kaçınılmazdır. Ancak bu sorunların üstesinden gelme becerisi, ilişkinin gücünü belirler. İşbirliği eksikliği, birçok sorunun çözülmesini zorlaştırır. Bu sebeple ilişkide her iki tarafın da sorunları birlikte ele alması ve birlikte çözüm araması önemlidir. İşbirliği eksikliği, bir tarafın diğerini suçlama eğiliminde olduğu ve sorunları çözmek yerine suçlamak için enerji harcadığı durumlar yaratır. Empati, partnerinizin duygusal ihtiyaçlarını anlama ve onların yerine koyma yeteneği anlamına gelir. Çünkü empati, partnerinizle daha derin bir bağ kurmanıza yardımcı olur ve onların duygusal refahını artırır. Empati eksikliği, partnerinizin kendini anlaşılmamış hissetmesine ve ilişkinin zedelenmesine yol açar.
 6. Karşılıklılık: Partnerlerin hislerinin karşılıklı olması, bireysel yerine iki kişi yerine düşünmeleri ve adım atmaları romantik ilişkileri arkadaşlıklardan ayıran başka bir kriter.
 7. Bağlılık: Partnerlerin birbirine sadık olması ve üçüncü bir kişiyi dinamiklerine eklememeleri de yakın ilişkilerin önemli özelliklerinden. Sosyolog Michael Johnson’a göre sadakat 3 alt basamağa ayrılıyor: kişisel sadakat, sınırlayıcı sadakat ve etik sadakat. Kişisel sadakat, kişinin kendi isteğiyle partnerine sadık olması anlamına geliyor. Sınırlayıcı sadakat ise ilişki içinde olmamamız durumunda bizim için zararlar artacağından zorunlu bir biçimde ilişkiye sadık olma durumu. Etik sadakat ise ahlaki bir yükümlülük olarak ilişkiye sadık olma güdüsünü açıklıyor. Bunlardan biri sarsıldığında sonuç kaçınılmaz olur. Nur topu gibi bir güven probleminiz doğuyor. 

Sad, Sad News About the "Gilmore Girls" Reboot for Rory and Dean Shippers

Karşınızdaki insanla gerçekten anlaşabiliyor musunuz? 

İlk görüş beklediğimizden fazla önem taşıyor. Ön yargılarımız doğrularımızın temeli olduğundan, bir insan hakkındaki ilk fikrimiz pek de değişmiyor. Bu yüzden bir insanı tanımak için zaman ve çaba gerekiyor. Peki bir insanı en iyi ne zaman tanırız? Bir problem olduğunda. Savunmasız kaldığımız büyük veya küçük anlar karşı tarafa gerçekliğimiz hakkında fazla bilgi veriyor. Burada önümüze iki seçenek çıkıyor: problemi çözmek veya görmezden gelmek. Eğer görmezden gelmeyi seçerseniz elinizde büyük bir koz var. İnsan olmanın en önemli özelliği unutabilme yeteneği. Fakat problemi çözmeyi seçerseniz karşınızdaki insanı daha fazla şansını kendinize vermiş oluyorsunuz. 

Bu basamakların herhangi birini atladığımızda bizi iyi hissettirmeyecek bir ilişkinin içine kendimizi atmış oluyoruz. Tabii ki bütün kriterler bunlarla sınırlı değil. Her ilişkinin birbirinden farklı olması bu bulmacayı daha da karmaşık kılıyor. Kötü sonlardan örnekler vermişken yanlış dinamiklerin kişiye olan etkilerini konuşmadan geçmemek gerekir. 

23 TV Couples Fans Loved, Despite Their Toxic History

Yanlış Partnerin Olumsuz Etkileri

 1. Duygusal Stres: Yanlış bir partner seçimi, duygusal stres ve mutsuzluğa neden olur. Sürekli anlaşmazlık, çatışma ve uyumsuzluklar, bu stresi artıran bir durumdur.
 2. Kişisel Gelişimi Engelleme: Yanlış partner, kişisel gelişiminizi engeller. Kendinizi ifade etmekte zorlanabilir, hedeflerinizi erteleyebilir veya yeteneklerinizi kullanamayabilirsiniz.
 3. Toplumsal İzolasyon: Yanlış bir ilişki sebebiyle, sosyal çevrenizden uzaklaşabilirsiniz. Mesela arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle ilişkileriniz zayıflayabilir.
 4. Sağlık Sorunları: Uzun vadeli bir yanlış ilişki, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verir. Depresyon, anksiyete ve hatta fiziksel sağlık sorunları riski artar.

Kaynaklar

Ben-Ari, A., ve Lavee, Y. (2007). Dyadic closeness in marriage: From the inside story to a conceptual model. Journal of Social and Personal Relationships, 24(5), 627-644.

Johnson, M. P. (1973). Commitment: A conceptual structure and empirical application. The Sociological Quarterly, 14(3), 395-406.

Öne Çıkan Görseller:

1: scoopwhoop.com

2: seventeen.com

3: buzzfeed.com

Editör: Gülbin Daldal

Leave a Reply