Masters of Sex

 

Seks Sırasında Bedene Ne Olur?

Masters of Sex, seks araştırmacıları Dr. William Masters ve Virginia Johnson’ın çalışmalarını anlatıyor. 1960’larda tıbbın cinselliğe ve cinsiyete bakış açısını inceleyen dizi 2013-2016 arasında yayınlandı. Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, The Couple Who Taught America How to Love isimli 2009’da yayınlanan kitaptan uyarlanmış.

Masters alanında çığır açan ve hastaları çeken başarılı bir doktordur. Dönemin kadınlarına göre çok farklı düşünen Virginia ile tanıştığında insan cinselliğinin derinlerine inen çalışmasına başlar. Erkek cinselliğinin baskın olduğu o dönemde sorulmayan soruları sorarken önlerine bir çok engel çıkar. Çalışma geçtiği zamana bağlı olarak tepki sonucu birkaç kez durur. Tepki çekme korkusundan dolayı katılımcılar hastane çalışanları olur. Bu sebepten dolayı birbirini tanıyan insanlar ilişkiye girmeye başlar. Kişisel çıkarlar çatışır, gizliliğin korunması kuralı birkaç kez delerler. Bunlara rağmen ne olursa olsun, Masters ve Johnson bulabildikleri her saniye çalışmalarına devam eder. Dizinin etik yanı göz önünde bulundurulduğunda elimizde birçok soru işareti kalıyor. Tanıdıkları insanların cinsel aktivitelerini izlemeleri gibi yer yer şaşırtıcı sahneler bulunuyor. Buna rağmen cinsellik alanında yarattıkları gelişmelerle insanlara benlikleri hakkında yeni çığırlar açıyor.   

Dizinin geçtiği dönemde kadınların yeri kocalarının yanıdır. Motivasyonları kendileri değil, kocaları ve çocuklarıdır. Kadınların seks hayatı kocalarına bağlı olduğundan onların nasıl mutlu olduğu pek önemli değildir. Kadın bedeni temel bilgiler dışında merak edilmeyen bir gizemdir, nihayetinde ikili bunu çözmeye kararlıdır. Virginia ve William cinsellik tabusuna karşı birleştiğinde sırlar kapısı açılıyor. Kadın orgazmının erkeklere göre çok daha kompleks olduğunu bulan ikili, erkeklerden çok büyük tepki çeker. Çalışmayı fazla müstehcen bulan erkek doktorlar çalışmanın durdurulması için dilekçe bile hazırlar. Hastaneden hastaneye sürüklenen ikili aynı zamanda kendi aralarındaki ilişkiyi de çözmek durumunda kalırlar. 

Çift terapisi ve cinsellik konularıyla ilgilenen herkesi diziyi izlemeye davet ediyorum.

Sevgiler <3

Öne Çıkan Görsel:

Görsel 1: bantmag.com

Görsel 2: beyazperde.com

Görsel 3: bantmag.com

Editör: Gülbin Daldal

Yorum Bırak