“You” Dizi İncelemesi

   Psikolojik gerilim türünde olan ve ilk bölümü 9 Eylül 2018’de yayımlanan You dizisi izleyenler tarafından oldukça rağbet gördü. Başrolünü Penn Badgley’in (Joe Goldberg) canlandırdığı bu dizide neler oluyor da bu kadar ilgi görüyor gelin sizinle birlikte öğrenelim.

 

Dizi ilk görüşte aşkı obsesif bir seviyede ele alıyor. Joe’nun sergilediği davranışlar, bir kadınla birlikte olabilmek için onu her ne pahasına olursa olsun ortaya çıkan her engele rağmen takip etmesi ve bununla birlikte gelişen olaylar anlatılıyor. Diziyi daha iyi anlayabilmek için karakterler hakkında bilgi sahibi olmamız iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden sizlere ufak bir karakter analizi sunmak istiyorum.

 

Joe Goldberg (Penn Badgley)

Joe Goldberg dizide bir kitapçı, peşine düştüğü bir kadını takıntı haline getirip onunla birlikte olabilmek için her şeyi yapıyor. Bu durumu onun kompleks psikolojisiyle bağdaştırabiliriz aslında çünkü Joe’nun geçmişindeki terk edilme, taciz ve var olan travmalar onun sosyopatik davranışlarına anlam vermemizi sağlayabilir. Geçmişinin travmalarından arınmak için Joe şüphe duymayacak kadınlarda aşkı ve sevgiyi arar. Onun bu sevilme arayışı ilişki kurma yanılsamasına düşmesine neden oluyor. Yani çocukluğunda sevgi ona bir model olarak gösterilmediği için o bunun nasıl bir şey olduğunu bilmiyor. Ebeveynleriyle deneyimlediği güvensiz bağlanma ve istismar onu aşk adı altında başkaları üzerinde kontrol sahibi olmaya itiyor.

Badgley’in karakteri çok gerçekçi bir şekilde canlandırdığını düşünüyorum. Dizide sıradan ve entelektüel bir görünüm vermeyi çok profesyonel bir şekilde başarmasının yanı sıra arkasında gizlenen obsesif kişiliğini de saklamayı çok güzel becerebilmiş. Joe’nun bana göre en etkileyici tarafı dizide yer alan iç konuşmalarıydı. Bu şekilde onun zihnine ve iç dünyasına hakim olabilir ve nasıl düşündüğünü görebiliyorduk. Hatta bu sayede bahsettiğim ikili karakteri çok güzel bir şekilde görebiliyorduk: dışarıdan görünen zararsız, nazik ve entelektüel bir kişilik, takıntılı, soğukkanlı ve ulaşmak istediği kadına ulaşabilmek için elinden gelen hiçbir şeyi sakınmayacak biri.

 

 

 

Guinevere Beck (Elizabeth Lail)

    1. sezonda Joe’nun ilgisinin merkezi olan Beck NYU’de öğrenci ve yazarlık konusunda da oldukça istekli  bir karakter. Joe’nun onda ilgisini çeken şey Beck’in masumluğu, dünyanın tehlikeli haline uzak oluşuydu hatta sadece insanlardaki iyiyi görme çabasıydı. Beck’in bu yönünü Joe’nin sosyopat tarafını gördükten sonra bile onun halen iyi bir insan olduğunu düşünmesinden anlayabiliyoruz. Bu durumu da Beck’in geçmişte babasıyla olan karmaşık ilişkisi sonucuna atfedebiliriz.

Love Quinn (Victoria Pedretti)

2. sezonda Joe’nun sevgilisi olarak karşımıza çıkan Love, Los Angeles’ta oldukça hevesli bir aşçı. Çok ciddi bir anne ve mesafeli bir baba tarafından yetiştirilen Love, bu tarz bir büyütülmenin sonucu olarak kendini arayış yolculuğunda bulmuştur. Buna ek olarak bağımlılıkla mücadele eden ikiz kardeşiyle olan karşılıklı ve bağımlı olan ilişkisi ona büyük bir sorumluluk yüklemiş ve kardeşinine sahip çıkma onunla ilgilenme görevlerini üstlenmiştir. Joe’nun Love’a olan takıntısı aslında ona iyi gelmiş ve bu ilişkide sorumluluğu alan kişi olmamak onu oldukça mutlu hissettirmiştir. Love da Joe gibi belki de çocukluğunda gördüğü duygusal istismardan dolayı farklı karakter özellikleri göstermekte ve bazılarını gizliyor olabilir.

 

 

Kaynaklar

 

Curly Therapist. “You”: A Therapist’s Netflix Review. (18.08.2022). https://sanapowell.com/2020/04/26/you-a-therapists-netflix-review/

 

GeekYapar! İtiraf Tadında İnceleme: You Dizisini Neden Sevdik? (18.08.2022). https://geekyapar.com/dizi/itiraf-tadinda-inceleme-you-dizisini-neden-sevdik/

Öne Çıkan Görsel: pinterest.com

Görsel 1: Şevval Doğru (?)

Görsel 2: Şevval Doğru (?)

Görsel 3: twitter.com

 

Yorum Bırak