Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Bölümü

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde Hukuk okuyan 1. sınıf öğrencisi Ozan Albay’a sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl? 

Üniversitemize ulaşım zor değil ama karmaşık çünkü yanılmıyorsam beşten fazla kampüsümüz var. Ben Hukuk Fakültesindeyim. Fakültem de en büyük kampüs olan Haliç Kampüsünde. Haliç Kampüsüne ulaşım gerçekten çok kolay çünkü metrobüs durağına yürüyerek 3 dakika uzaklıkta. Fakat diğer kampüslere ulaşımın da çok zor olmadığını biliyorum 

 

  • Üniversitenizde zorunlu staj var mı? Üniversitenizdeki staj imkanlarından kısaca bahseder misiniz? 

Öğretim sırasında zorunlu staj yoktur. Ancak avukatlık mesleğine kabul için bir yıl, savcılık ve hakimlik mesleklerine kabul için de iki yıllık staj vardır. 

 

  • Bölümünüzün eğitim dili nedir? Bu durum hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Bölümüm Hukuk, Hukuk Fakültesinin eğitim dili Türkçe. Fakat isteğe bağlı İngilizce hazırlık da okuyabilirsiniz. Açıkçası bölüm Türkçe olduğu için hiç gerek duymuyorum hazırlık okumaya. Fakat bu işi uluslararası yapmak isteyenlere çok şey katacağını düşünüyorum. 

 

  • Üniversitenizde bir psikoloji topluluğu bulunuyor mu? Bulunuyorsa faaliyetleri neler, öğrenciler toplulukta aktif mi? Üniversitenizdeki diğer topluluklardan da kısaca bahsedebilir misiniz? 

Üniversitede Psikoloji topluluğu olarak, Psikoloji kulübü var. Üye olduğum kulüplerden birisidir. Kulüp tarafından çeşitli etkinlikler, konferanslar, sempozyumlar düzenleniyor. Psikoloji kulübü dışında daha farklı kulüpler de mevcut. Bunlardan birisi de Tiyatro kulübü. açıkçası içlerinden en aktif kulüp de bu. Kulüp konusunda diğer okullardan bir tık geride olsak da yeterli sayıda olduklarını düşünüyorum 

 

  • Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahsedebilir misiniz? Bilgi seviyeleri, öğrencilerle etkileşimleri, dezavantajlı gruplarla ilgili hassasiyetleri vs. 

Hukuk bölümündeki öğretim görevlileri gerçekten kendi alanlarında birçok devlet üniversitesindekilerden üst düzeyde. Eğitimcilerin hepsi mesleğin içinden gelme ve birçoğu alanlarında bu işi yapan en iyilerden. O yüzden Hukuk Fakültesini tercih edecekler içiniz rahat olabilir. 

 

  • Sizce devlet üniversitede/özel üniversitede okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Özel üniversite olması sebebiyle okul içindeki temizlik üst düzeyde. Erişebilirlik ve problemleri çözme konusunda devlete kıyasla daha hızlılar. Okulumuzun yemekhanesinde yemek çeşitliliği ve lezzet olarak da gayet yeterliler. Dezavantajı ise kantin fiyatları ve gereksiz zam.

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz? Kampüs, yurtlar, yeme/içme yerleri vs. 

Üniversitedeki yaşam devlet üniversiteleri ile kıyaslandığında yok denecek kadar az fakat özel üniversitelere göre bir tık daha yukarıda diyebilirim. En azından apartmandan bozma üniversiteler gibi değil. Farklı farklı kampüsler var. Ha içleri ne kadar dolu orası tartışılır. Ben Haliç Kampüsündeyim. Kampüste Çınaraltı denen kısım ve bir tane büyük kantin/kafe dışında pek takılacak yer yok. Kampüsün konumu her ne kadar çok güzel olsa da etrafında çok fazla yeme içme, kafe tarzı yer yok. Ama metrobüse yakın olduğu için takılacak mekanlara ulaşım çok kolay 

 

  • Bölümünüze açılan seçmeli derslerden kısaca bahsedebilir misiniz? Çeşitli mi, verimli mi vs. ? 

Bölümdeki seçmeli dersler hakkında çok fazla bilgim yok çünkü daha ilk senemi bitirdim.Fakat ilk sene açılan seçmeli derslerin çeşitliliği bana yeterli geldi. 2.sınıfın seçmeli derslerine baktığımda alan ile ilgili seçmeliler ilgi çekici fakat çok fazla çeşit yok diyebilirim. 

 

  • Bölümünüzdeki yan dal ve çift ana dal imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Ön lisans ve lisans programlarını yüksek başarı seviyesinde sürdüren öğrencilere, istedikleri takdirde ikinci bir dalda diploma almak üzere öğrenim görme imkânı sağlanıyor. Çift ana dal programı üniversitemizin ön lisans programları ile diğer ön lisans programları arasında, lisans programları ile diğer lisans programları veya ön lisans programları arasında yapılmaktadır.

 

Röportajı hazırlayan: Merve Bedir

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Yorum Bırak