Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Tugay Şen’e sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl? 

Üniversitemizin kampüsü büyük olduğu için ring ile ulaşım sağlanıyor. Üniversiteye giden minibüs hattı da mevcut fakat üniversiteye Ankara’ya yakın olduğu günü için günübirlik otobüs ile gidip gelenlerde mevcut idi. 

 

  • Üniversitenizde zorunlu staj var mı? Üniversitenizdeki staj imkanlarından kısaca bahseder misiniz? 

Bölümden bölüme değişkenlik gösteren bir durum benim okuduğum bölümde zorunlu staj yok idi fakat zorunlu stajda ise okul size staj bulmada yardımcı olabiliyor.

 

  • Bölümünüzün eğitim dili nedir? Bu durum hakkındaki yorumlarınız nelerdir? 

Eğitim dili Türkçe idi. Çoğu öğrenci başarısız olduğu ve birinci sınıfa geçen öğrencinin azlığından hazırlık bölümü kaldırılmış. 

 

  • Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahsedebilir misiniz? Bilgi seviyeleri, öğrencilerle etkileşimleri, dezavantajlı gruplarla ilgili hassasiyetleri vs. 

Bölümümdeki hocalar bilgi seviyesi çok yüksek ve donanımlıydılar. Öğrenci ile etkileşimleri iyiydi. Her zaman kapılarına gidip sorularınızı sorabiliyordunuz. Dezavantajlı bireylere karşı hassasiyetleri yüksek sınavda ve derste anlayamadığı veya zorluk çektiği yerde yardımcı oluyorlar. 

 

  • Sizce devlet üniversitesinde/özel üniversitede okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Ben devlet üniversitesinde okudum. Devlette okurken para ödemiyorsunuz en büyük avantajı bu. Şu zamandaki özel üniversitelerin istediği meblağlar çok yüksek ve her aileninde altından kalkacağını düşünmüyorum. Okuduğum okulun dezavantajı küçük ilde olduğu için sosyal aktivitelerin azlığı sorun olmuştu fakat onu da sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olarak geçirmiştim. 

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz? Kampüs, yurtlar, yeme/içme yerleri vs.

Ben ögrenim gördüğüm sürece yurtta kalmıştım ve kaldığım yurttan oldukça memnun idim. Yeme içme olanakları fakültemizde kantin ve üniversitenin öğrencilerinin kullandığı merkez yemekhanesi var idi. 

 

Röportajı hazırlayan: Merve Bedir

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Leave a Reply