Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: İstinye Üniversitesi Psikoloji Bölümü

İstinye Üniversitesinde Psikoloji okuyan 1. sınıf öğrencisi Batuhan Şengün’e sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl? 

Ulaşım metrobüs sayesinde gayet kolay ve pratik. 

 

  • Üniversitenizde zorunlu staj var mı? Üniversitenizdeki staj imkanlarından kısaca bahseder misiniz? 

Kendi alanımda staj zorunlu değil fakat başarılı öğrenciler için okulun sahip olduğu hastanelerde staj kolaylığı sağlamaktadır. 

 

  •  Bölümünüzün eğitim dili nedir? Bu durum hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Bölümümün eğitim dili %100 İngilizcedir. Hazırlık senesi çoğu kişi için zorlayıcı olsa da yapılan sınavlar lisansa kimin uygun olup olmadığını gayet iyi göstermektedir. 

 

  • Üniversitenizde bir psikoloji topluluğu bulunuyor mu? Bulunuyorsa faaliyetleri neler, öğrenciler toplulukta aktif mi? 

Üniversitemde hâlihazırda bir psikoloji kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpte psikoloji öğrencileri dışında diğer bölümden öğrenciler de aktif bir şekilde yer almaktadır. Kulüp kendi içinde buluşmalar düzenler ve sosyal sorumluluk projeleriyle ön plana çıkar. 

 

  •  Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahsedebilir misiniz? Bilgi seviyeleri, öğrencilerle etkileşimleri, dezavantajlı gruplarla ilgili hassasiyetleri vs. 

Üniversitemde öğretim görevlileri öğrenciye karşı ilgili ve bilgilendirici bir tutum içerisindedir. Akademik kariyerleri dışında sosyal kişilikleriyle de öğrencilere örnek olmaktadırlar. 

 

  • Sizce devlet üniversitesinde/özel üniversitede okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Özel üniversitede okumanın en büyük avantajı olanakların daha erişilebilir olması ve ayrıca okul içinde oluşabilecek sorunların daha hızlı çözüme kavuşmasıdır. 

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz? Kampüs, yurtlar, yeme/içme yerleri vs. 

Üniversitenin iki kampüsü bulunuyor ve ikisinde de sosyalleşebilecek alanlar (cafe, yemekhane, amfi,teras,serbest çalışma alanı) öğrenciler için oldukça tatmin edicidir. Kütüphaneden bağımsız olarak öğrencilerin çalışabilmesi veya sosyalleşebilmesi için bir de öğrenci merkezi binası bulunuyor. 

 

  • Bölümünüze açılan seçmeli derslerden kısaca bahsedebilir misiniz? Çeşitli mi, verimli mi, psikolojiyle ilişkili mi vs. ?

Bölümde olan seçmeli dersler 2. Sınıfa kadar psikolojiden kısmen bağımsızdır. Nükleer enerjiden işaret dili eğitimine kadar her alandan dersler bulunmaktadır. 

 

  • Bölümünüzdeki yan dal ve çift ana dal imkanlarından bahsedebilir misiniz? 

Bölümde olan öğrenciler için yan dal ve çift anadalda belli bir not ortalaması ve yüzdelik dilim şartı bulunmaktadır. Öğrenciler en fazla 4 yıllık bir bölümde çift ana dal yapma hakkına sahiptirler.

 

Röportajı hazırlayan: Merve Bedir

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Yorum Bırak