Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü

Marmara Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik okuyan 4. sınıf öğrencisi İclal Sarıayva’ya sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl?

PDR bölümünün bulunduğu Atatürk Eğitim Fakültesi, Göztepe Yerleşkesinde bulunuyor ve üniversitemizin Göztepe Kampüsünde okumanın en büyük avantajlarından birisi güzel bir konumda bulunmak. Göztepe Yerleşkesi, Kadıköy’de yer alıyor, dolayısıyla öğrenci dostu Kadıköy’de okuyor olmaktan faydalanıyoruz. Okulumuz ulaşım açısından oldukça merkezi bir konuma sahip. Metrobüs, Marmaray ve çeşitli otobüslerle üniversitemize kolayca ulaşmak mümkün. 

 

  • Üniversitenizde zorunlu staj var mı? 

Bölümümüzde zorunlu staj var. Lisansın son yılında her iki dönemde de zorunlu stajımız var ve bu okulları ayarlama noktasında üniversitemiz bize destek oluyor. Onun dışında dilediğiniz zaman gönüllü staj yapmanız mümkün. Özellikle PDR gibi çok fazla çalışma alanına sahip olan bir bölümde bu çalışma alanlarını daha yakından tanıyabilmek adına gönüllü stajlar yapabilirsiniz. Destek istediğinizde bölümümüzdeki hocalarımız yanınızda olacaklardır.

 

  • Bölümünüzün eğitim dili nedir?

Bölümümüzün eğitim dili Türkçe. Dersleri ana dilimizde görüyor olmamızın kolaylıkları mevcut. 

 

  • Üniversitenizde bölümünüzün topluluğu bulunuyor mu?

Üniversitemizde PDR öğrencilerinin yürüttükleri iki tane aktif bölüm kulübümüz var: Psikoloji ve Gelişim Kulübü ile Psikoloji ve İrfan Kulübü. Her iki kulüp de aktif bir şekilde etkinlikler yürüterek alana hizmet etmektedir. Kulüplerin sosyal medya hesaplarına baktığınızda faaliyetlerini sizler de kolaylıkla görebilirsiniz. Yine de biraz daha açıklamak gerekirse üç yıldır aktif üyesi olduğum ve bu sene başkanlığını yürütmüş olduğum Psikoloji ve Gelişim Kulübünün faaliyetlerine örnek olarak Kariyer Günleri, Gelişim Günleri, Psikolojik Film Analizleri, Terapi Serisi gibi çeşitli etkinlikleri sayabilirim. Bu tarz etkinliklerle derslerde öğrendiğimiz teorik bilgileri geliştirmeye ve donanımızı artırmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra her iki kulüpte de PDR öğrencileriyle bol bol sosyal etkileşim kurarak yeni dostluklar edinmeniz mümkün. Tüm bunların dışında üniversitemizde birbirinden farklı fazlasıyla öğrenci kulübü bulunmaktadır. İnternet sitesinden kulüpleri inceleyen herkesin kendi ilgi alanına göre bir kulüp dikkatini çekecektir.  

 

  • Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahseder misiniz?

Marmara Üniversitesi PDR Bölümünde okumanın en büyük avantajlarından biri de alanında uzman hocalarımızdan ders alabilme fırsatımızdır. Her biri uzmanlaştıkları alandaki en iyi isimlerden biri olarak karşımıza çıkmakta ve hala aktif bir şekilde bilimsel çalışmalar yürütmektedirler. Bölümümüzdeki hocalarımızın insancıl ve öğrenci yanlısı olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. 

 

  • Sizce devlet üniversitesinde/özel üniversitede okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Devlet üniversitesinde okumanın en büyük avantajlarından biri maddi olanakları sanırım. Hem yemekhanemiz hem okulun içindeki, etrafındaki mekanlar öğrenciler için uygun. Dezavantajlarına gelecek olursam da sanıyorum daha kalabalık bir okulda olmak devlet üniversitesinin dezavantajıdır. 

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Az önce de belirttiğim gibi, bölümümüz Göztepe Yerleşkesinde yer alıyor. Göztepe Yerleşkesi güzel bir kampüs. İçerisinde çeşitli yeme/içme mekanları, kütüphane ve yurtları barındırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kampüsümüz Kadıköy’e çok yakın olduğu için dilediğiniz her şeye kolayca ulaşabilirsiniz.

 

  • Bölümünüze açılan seçmeli derslerden kısaca bahsedebilir misiniz?

Bölümümüzde çeşitli seçmeli dersler var. Bu seçmeli derslerin her biri alanımızla yakından ilişkili ve mesleki gelişimimizi artıracak dersler. Dolayısıyla her birinin verimli olduğunu belirtmek mümkün. Ayrıca sunulan seçenekler arasından size daha yakın gelen dersi alarak ilgi alanınızda kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

  • Bölümünüzdeki yan dal ve çift ana dal imkanlarından bahsedebilir misiniz?

PDR okurken kendinizi bir yandan başka alanlarda da geliştirebilmeniz adına yan dal ve çift ana dal imkanlarından faydalanmanız mümkün. Öncelikle programlara başlayabilmek için karşılamanız gereken bir üniversite not ortalaması oluyor. Üniversite notlarınızı yüksek tuttuğunuz ölçüde rahatlıkla çift ana dal ve yan dal programlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu noktada çok geniş bir program yelpazesiyle dilediğiniz bölümde eğitim almanız mümkün. 

 

Konuştuklarımızı özetlemek gerekirse Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde okuyor olmak, sahip olduğu çeşitli avantajlardan faydalandığınızda, çok büyük bir ayrıcalıktır. Alanında uzman hocalarımızdan dersler alarak iyi bir mesleki gelişime sahip olmanız ve bir yandan da İstanbul’da öğrenci olmanın zengin kültürü ve imkanlarından faydalanarak kendinizi geliştirmeniz mümkün. Ben Marmara Üniversitesi PDR öğrencisi olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Umarım tercih yapacak olan arkadaşlarım da bu mutluluğu yaşarlar ve diledikleri gibi bir okulda, kurdukları tüm hayallerini gerçekleştirebilirler. Tercih yapacak olan tüm arkadaşlarıma kolaylıklar ve güzellikler diliyorum. 

 

Röportajı hazırlayan: Engin Evirgen

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Yorum Bırak