Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: Bursa Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Bursa Teknik Üniversitesinde Psikoloji okuyan 2. sınıf öğrencisine sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl?

Üniversiteye ulaşımda metro, otobüs gibi alternatifler bulunmaktadır. Metro, yaklaşık on dakika mesafede bulunmaktadır ve en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.

 

  • Bölümünüzün eğitim dili nedir? Bu durum hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Bölümümüzde hazırlık bulunmakla birlikte hazırlık zorunlu değil, eğitim dili Türkçedir. Bu durumu açıkçası olumlu bulmamaktayım. Psikoloji lisans programı için İngilizcenin olmazsa olmaz bir yeri olduğunu düşünüyorum, ilerleyen zamanlarda belki bu konuda bir çalışma olabilir, olursa faydalı olur diye düşünüyorum.

 

  • Üniversitenizde bir psikoloji topluluğu bulunuyor mu? Bulunuyorsa faaliyetleri neler, öğrenciler toplulukta aktif mi?

Üniversitemizde Ortak Akıl adında bir psikoloji topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluk aktif bir topluluktur. Zaman zaman etkinlikler düzenlenmekte ve bu etkinliklerden bazıları oldukça yararlı olmaktadır.

 

  • Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahsedebilir misiniz? Bilgi seviyeleri, öğrencilerle etkileşimleri, dezavantajlı gruplarla ilgili hassasiyetleri vs.

Üniversitemizde alanında yetkili, anlattığı derse hakim ve öğrenciler ile iletişim kuran hocalar bulunmakla birlikte derse hakim olma düzeyi oldukça düşük, öğrenciler ile iletişim düzeyi düşük hocalar da bulunmaktadır.

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz? Kampüs, yurtlar, yeme/içme yerleri vs.

Üniversitemiz henüz yeni bir üniversite olmasından dolayı, fazla öğrenci  mevcuduna sahip değildir. Kampüs fazla büyük olmamakla birlikte, iki bloktan oluşmaktadır ve her iki blokta da kantin bulunmaktadır. A blokta yemekhane bulunur ve yemekhane ücretleri makul bir fiyattadır, önemli bir diğer konu  olan yurtlardan bahsedecek olursak üniversite yakınlarında yurt sorunu vardır. Bu yüzden üniversitemizdeki çoğu öğrenci, uzak yerlerde bulunan yurtlardan gelmektedir. Ancak şehrimizde ulaşımın kolay olduğunu ve bunun kısmen rahatlatıcı bir etken olduğunu düşünüyorum.

 

  • Bölümünüze açılan seçmeli derslerden kısaca bahsedebilir misiniz? Çeşitli mi, verimli mi?

Bölümümüzde açılan seçmeli dersleri yetersiz buluyorum. Seçmeli derslerde alternatif tanınmamakta ve bu önemli bir problemdir.

 

  • Bölümünüzdeki yan dal ve çift ana dal imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Bölümümüzde çift ana dal programı bulunmaktadır. Çift ana dal, bölüm kontenjanının yüzde 25’i olarak belirlenmiştir.

 

Röportajı hazırlayan: Berivan Kumral

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Yorum Bırak