Öğrencilerin Gözünden Üniversiteler: Bursa Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü

Bursa Teknik Üniversitesinde Orman Mühendisliği okuyan 3. sınıf öğrencisine sorduk:

  • Üniversitenize ulaşım nasıl? 

Ulaşım oldukça kolay. Okulun girişine 10 metre uzaklıkta metro istasyonu bulunuyor. Metronun dışında birçok otobüs ve minibüsle ulaşım sağlanabiliyor.

 

  • Üniversitenizde zorunlu staj var mı? Üniversitenizdeki staj imkanlarından kısaca bahseder misiniz?

Üniversitemizde iki tane zorunlu yaz stajı bulunuyor. İkinci sınıf ve üçüncü sınıf sonunda yapılıyor. Ekstra olarak dördüncü sınıfın güz döneminde yapılan sektörel eğitim stajı bulunmakta.

 

  • Bölümünüzün eğitim dili nedir? Bu durum hakkındaki yorumlarınız nelerdir? 

Bölümüm Orman Mühendisliği ve eğitim dili Türkçe. Bu durumdan memnunum.

 

  • Bölümünüzdeki öğretim görevlilerinin niteliğinden bahsedebilir misiniz? Bilgi seviyeleri, öğrencilerle etkileşimleri, dezavantajlı gruplarla ilgili hassasiyetleri vs.

Öğretim görevlilerimizin oldukça anlayışlı ve bilgi seviyelerinin de yeterince iyi olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerle oldukça ilgililer.

 

  • Sizce devlet/özel (sizinki hangisiyse) üniversitede okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Devlet üniversitesinde okumanın avantajları ucuz yemek yiyebilmek, her kültürden her ekonomik düzeyden insanlarla arkadaşlık edebilmek. Dezavantajı olarak ise bazen kaynakların yetersiz olduğunu söyleyebilirim.

 

  • Üniversitenizdeki yaşamdan kısaca bahsedebilir misiniz? Kampüs, yurtlar, yeme/içme yerleri vs.

BTÜ’nün iki tane kampüsü bulunuyor. İkisi de Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır. İki kampüs arası on beş-yirmi dakikalık bir uzaklıkta. Yurtlar konusunda maalesef sıkıntılar söz konusu. Kız öğrenciler için olan kyk yurdu bir saatlik uzaklıkta ve okulun çevresinde bildiğim kadarıyla çok fazla özel kız yurdu yok. Erkek öğrenciler için ise iki tane erkek yurdu bulunuyor. Bir tanesi hemen okulun karşısında beş dakikalık yürüme mesafesinde, diğeri ise bir saatlik uzaklıkta. Özel yurt olarak da okulun çevresinde erkek öğrenciler için başka seçenekler de bulunuyor. Yurtlar konusunda okulumuzun yeni bir planı olduğunu biliyorum, tercih etmek isteyen öğrencilerin araştırmasını tavsiye ederim. Yeme içme yerleri konusunda maalesef ki yeterli mekân bulunmuyor. 

 

  • Bölümünüze açılan seçmeli derslerden kısaca bahsedebilir misiniz? Çeşitli mi, verimli mi vs.?

İlk iki yıl sosyal seçmeli derslerimiz bulunuyor. Bu dersler bölümümüzün dışında ilgi alanımız olabilecek dersler. İkinci sınıfta sosyal seçmeli dersin yanı sıra mesleki seçmeli dersler de almaya başlıyoruz. Çok sayıda ve çeşitli alanlarda sosyal seçmeli dersler ve mesleki seçmeli dersler bulunuyor. 

 

  • Bölümünüzdeki yan dal ve çift ana dal imkanlarından bahsedebilir misiniz? 

Peyzaj Mimarlığı ve Orman Endüstri Mühendisliği bölümleri ile yapılabilir.

 

Röportajı hazırlayan: Merve Yelkovan

Öne Çıkan Görsel: Batuhan Palabıyık

Yorum Bırak