Alias Grace: Dizi İncelemesi

2017 yılında Netflix’te yayınlanmış olan Alias Grace, Margaret Atwood’un romanından uyarlanmıştır. Hikaye 1843 yılında Kanada’da yer alan bir köyde gerçekleşen bir çifte cinayete dayanıyor. 


Dizinin konusuna gelecek olursak ana karakterimiz olan Grace Marks’ın kahya olarak çalıştığı evde evin sahibini ve baş kahyasını öldürmekle yargılanıyor. Dizide yer alan Grace ve terapisti arasında geçenler aslında onun hapishaneye girmeden önceki hali ve sonraki hali arasında bir ilişkiyi gözler önüne seriyor. Grace’in geçmişine bakacak olursak Kuzey İrlanda’dan Kanada’ya göç eden beş çocuklu fakir bir ailenin en büyük kızıdır. Bu yolculuk sırasında Grace annesini kaybeder, geriye kalan kardeşlerinin bakımını üstlenmek zorunda kalır ve bir de alkolik ve tacizci olan babasının tehdidi altında kalır. Daha önce de birçok kez bahsettiğimiz üzere de bu dizide de yer alan küçük yaşta yaşanan olumsuz olaylar, bastırılan duygular, yaşanan yoğun acılar sonucu zihin bunlarla baş edebilmek için bu anıları, yaşantıları parçalara böler. Bu da farklı kimliklerin ortaya çıkmasına yol açabilir yani disosiyatif (çoklu) kişilik bozukluğuna.

“Bir düşünceye sahip olmak onu yapmakla aynı şey değildir. Eğer düşüncelerimizden dolayı yargılansaydık, hepimiz asılırdık.”

 

Kaynaklar

Willow and Thatch. (12.11.2021). The True Story Behind Alias Grace. https://www.willowandthatch.com/is-alias-grace-true-story/

 

Dusge. (06.13.2021). Alias Grace Dizi İncelemesi. https://dusge.com/alias-grace-dizi-incelemesi/

 

Öne Çıkan Görsel: tumblr.com

Görsel 1: imdb.com

Görsel 2: imdb.com

Görsel 3: pinterest.com

Yorum Bırak