‘Twee Zomers’ Dizi İncelemesi

Eşiyle birlikte gideceği hafta sonu tatili için yola koyulmadan önce lüks evinin tuvaletine giren ve ardından 18 Temmuz 1992 yılında çekilen, içerisinde kendisinin bulunduğu toplu tecavüz suçunun videosuyla karşılaşan Peter Van Gael karakterini videonun yanı sıra parayla şantaj yapılması da tedirgin etmiştir. Buna rağmen eşine belli etmeyerek yola çıkar. Belçika’ya vardıklarında hangarda 1992 yılındaki tatilde olan karakterlerin günümüzdeki olgun halleriyle karşılaşmaktayız. 1992 yazı ve günümüz yazından kesitlerle olay bütünlüğü sağlamaya çalışılan bu dizinin adının ‘İki Yaz’ olmasının bence en temel sebebi bu.

Olayı açıklığa kavuşturmak isteyen şantaj altındaki Peter, suç ortaklarından ve o videonun içerisinde olan Mowgli karakterine durumu anlatır. Videonun yayılmasının videoda bulunan herkesin kariyerleri ve gelecek yaşamları için tehlike oluşturduğunu düşünen bu iki karakter, şantajı yapan kişinin adada bulunan diğer altı kişiden birisi olduğu kararına varırlar. Peter ve Mowgli adadaki kişilerin tavırlarını incelerken tecavüze uğradığı videoyu izleyen Sofie Geboers karakteriyse bu suçu işleyen kişilerle aynı ortamda bulunması ve hayatlarına normal bir şekilde devam ettiklerini görmesiyle birlikte daha da sarsılır. Üstelik videoda bulunan kişiler arasında eşi Didier Verpoorten de vardır ve bir süre sonra Didier de Peter ve Mowgli ikilisinin arasına katılır. Şantajı yapanı bulmaya çalışmalarıyla birlikte pek çok gerçeği açığa çıkaracaklar ve hayatlarının değişmesine sebep olacaklardır.

Karakterlerin birbirleriyle olan bağlarına bakmamız gerekirse en sağda bulunan peruk takmaya çalışan kişi en sağdaki Peter’in kanser hastası olan kardeşi Luk Van Gael’dir. Mavi t-shirt giyen Dider ve onun yanındaki kadın ise tecavüze uğrayan Sofie’dir. Beyaz atlet giyen Mowgli iken onun yanındaki Peter’in eşi Romee Tanesy’dir. Kırmızı atletli karakter ise yazlık evinde çıkan yangında ölen Mark karakteridir. Bikinili karakter ise Saskia Van Dessel’dir. Saskia ve Peter’in ilişkisi 1992 yazından kısa bir süre önce bitmiştir fakat Saskia adet döneminin on gün gecikmesiyle birlikte şüpheye düşer ve hamilelik testi yaparak hamile olduğunu öğrenir. Genç yaşında çocuğunun olmasını istemeyen Peter, çocuğu aldırmasını söyler. Bu sırada ilerleyen yıllarda evlenip boşanmaya gidecek şekilde Luk ve Saskia yakınlaşır. Günlerinin çoğunu eğlenerek geçiren gruba Didier karakteri uyku hapı alma ve uyumamaya çalışarak partileme teklifiyle gelir. Luk hariç gruptaki herkes uyku hapını alır ve olaylar çığrından çıkar. Partide sona kalan isimler Sofie, Peter, Mark, Mowgli ve Didier’dir. Mark’ın iknasıyla birlikte diğer erkekler de Sofie’ye tecavüz etme fikrini onaylayınca ayrı bir odaya geçerler. Mark, Luk’un kamerasıyla yaşananları çekmesi için Mowgli’ye ısrar eder. Videoda tecavüz eden iki kişi vardır: Peter ve Mark. Gecenin sabahında Sofie’yle konuşmak isteyen grup, Sofie’nin hatırlamadığını fark edince konuşmaktan vazgeçer ve kamera kaydının bulunduğu kaseti yaktıklarını sanarlar. Bir gün sonrasında da evde yangın çıkar ve Mark yangında ölür. Biten geçmişin bitmeyen etkileriyle karşı karşıya kalan yetişkinler için gerçekler Romee’nin televizyon ekranına yansıttığı görüntüyle ortaya çıkmaya başlıyor. Aslında bütün bu şantaj Romee’nin altından çıkmaktadır fakat Sofie, Lia (Luk’un eşi) ve Saskia’nın durumdan haberi vardır. Bazı detaylarını yazmadığım bu diziyi incelemek istememdeki en temel sebep dizide suçluluk psikolojisine sıkça yer vermelerinden kaynaklanıyor. Suçluluk hissinin insan hayatında ne gibi etkileri olabileceğine diziyi izleyince gözlemleme şansım oldu. Erkeklerin kendilerini masuma çıkarmak için Mark dışında kimsenin tecavüz etmediğini dile getirmeleri ve bu düşünceyi sahiplenip kabullenmeleri günlük hayatta da görebileceğimiz bir örnek. Bunun dışında mağdur Sofie’nin tecavüze uğramasındaki sebebin kendi tavırları olduğu düşüncesine kapılması da tecavüz vakalarında sıkça rastalanan bir durum. Suçlu olduğunu bilmenin ve cezasının ağır olduğu durumlarda pek çok insan cezayı çekmemek için farklı çözüm yolları üretmekte. Yurt dışına kaçmak, rüşvetle ceza almamak gibi fakat dizinin sonunda da gördüğümüz gibi bazı kişiler Mowgli gibi intihar etmekte.

Bu yazımda Twee Zomers dizisinde en çok vurgu yapıldığını düşündüğüm ‘Suçluluk Psikolojisi’nden yola çıkarak örneklerle dizi incelemesi yapmaya çalıştım. Siz dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Verdiğim örnekler dışında suçluluk psikolojisiyle bağlantılı olan sahneler sizce neler?

Yorum Bırak