Shutter Island: Bir Psikolojik Gerilim Filmi

Shutter Island izleyicilere kafa karıştırıcı, gerilimli ve heyecanlı bir izleme süreci sunsa da filmde psikolojinin işleniş tarzı, yansıtılışı bu alana dair bilgisi olmayanlar için oldukça olumsuz bir etki yaratmaktadır. 

Filmde Leonardo Dicaprio’nun hayat verdiği Marshall Teddy Daniels,  Ashcliffe Insane Asylum’dan kaçmaya çalışan bir hastayı bulmak için adaya gelir. Fakat filmde asıl olan Teddy’nin akıl hastanesindeki bir hasta olmasıdır. Teddy burada dissosiyatif kimlik bozukluğuna (çoklu kişilik bozukluğuna) sahiptir ve geçmişindeki olumsuzluklardan ve karanlıklardan kurtulmak amacıyla kendisine yanlış bir dünya yaratır.

 

 

Filmde Teddy’nin kendisinin aslında kim olduğunu, neden akıl hastanesinde olduğunu anlaması için ona bir oyun kuruluyor. Dr. Crawley tarafından oluşturulan senaryoda Teddy hastaneye Rachel adında kayıp bir kadını soruşturmaya geliyor. Filmin sonunda ise Dr. Crawley bütün bu yaşadıklarının bir kurmaca olduğunu ona açıklayıp gerçeğin farkına varmasını sağlıyor. Shutter Island, psikolojik tedavilerin etik değerlerini izleyicilere sunan birkaç önemli başyapıttan biridir. Filmde bazı mental bozukluklar ve tedavilerin zaman içerisindeki değişimine doğru bir yansıma görevi üstlenmiş olsa da modern psikoloji alanına olumlu bir bakış açısıyla bakılmasında pek başarılı olamamıştır. 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

appliedpsychologyopus. (05.06.2022).  A One Way Ticket To Shutter Island. https://wp.nyu.edu/steinhardt-appsych_opus/a-one-way-ticket-to-shutter-island/

Öne Çıkan Görsel: pinterest.com

Görsel 1: melvinmago.com

Görsel 2: pinterest.com

Leave a Reply