Ratched: Bir Psikolojik Gerilim Dizisi

Ana karakterin Ratched olarak adlandırıldığı bu dizi gizemli psikolojik gerilim türündedir. Ayrıca Ratched, Guguk Kuşu filmindeki kötü kalpli hemşireden esinlenerek kurgulanmıştır. Buna ek olarak dizi 1940’lı yılları yansıtan kostümleri ve mekan seçimleriyle oldukça ilgi çekici.

2020 yılının son aylarına doğru henüz bir sezonu yayınlanmış olan dizinin konusuna gelecek olursak baş karakterimiz olan Ratched’in bir akıl hastanesinde hemşire olarak çalışmaya başlamasıyla dizi başlıyor. Baş karakterimiz hastaneye gizemli amaçlarla giriyor ve diziyi izlerken bu durum izleyiciye çok etkili bir şekilde yansıtılmış. Bu hastanede insanlar üzerinde korkunç derecede acımasız deneyler yapılmaktadır. Ratched da kendine özel yöntemlerle hastalarına tedaviler uygulamaktadır. Fakat hastanede günler geçtikçe ana karakterimizin amacı uğruna karanlık yüzü ortaya çıkmaktadır. Dizinin neredeyse bu amaç etrafında şekillendiği göz önüne alırsak, bu vazgeçilmez hedef Ratched’ın üvey kardeşini infaz cezasından kurtarmak istemesidir. Ana karakterimiz kardeşini kurtarmak uğruna elinden geleni ardına koymayacaktır. 

Dizide Ratched ve üvey kardeşinin insan acısına ve duygularına soğukkanlılık gösterdiğini gözlemliyoruz ve bu yaklaşımın sonucu olarak kolaylıkla cinayet işleyebiliyorlar. Peki bu neyden dolayı kaynaklanıyor? Bu genetik olarak ya da istek üzerine ortaya çıkmış bir yaklaşım değildir. Çocukluklarında evlat edinildikleri kişiler tarafından onlara uygulanan şiddet ve cinsel saldırı sonucunda zaman içerisinde bastırılan duyguların tetiklenip öfke şeklinde ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Bu iki karakter örneğinden yola çıkarak akıl hastalarında benzer travmaların izini sürmek mümkündür. Ayrıca bu travmalar kişinin zihninin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Bu bağlamda “Psikopatların doğmadığı, toplum tarafından şekillendirildiği” çıkarımını yapmak yanlış olmaz. 

Kaynak

 

Digital Mafia Talkies (25 Nisan 2022). Bouquet Of Twisted Characters. https://dmtalkies.com/ratched-tv-series-analysis/

 

Yorum Bırak